radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Zimowe aktywności
Surfing w wersji zimowej - icesurfing

Icesurfing czy iceboarding to nic innego jak żagiel z deską w wersji zimowej. Deska posiada specjalne płozy, umożliwiające ślizganie. I nie uwierzycie- na tym sprzęcie można osiągnąć prędkość nawet 100 km/h

Surfing na lodzie to naprawdę duża dawka adrenaliny. Wiatr i prędkość to niesamowite połączenie. Więc dla wszystkich, którzy nie mogą doczekać się lata, żeby posurfować mamy alternatywę.

Uprawiając icesurfing, trzeba zawsze pamiętać o kasku i ochraniaczach, bo upadek na twardy lód, bez tego może się skończyć nieciekawie.

Istnieją różne typy desek do uprawiania tego sportu. Model Freerace może być skonstruowany z drewna lub laminatu. Posiada trzy płozy. Gdy przednia płoza jest sztywna deska sterowana jest żaglem, gdy skrętna steruje się nią orczykiem (poprzez kopanie i popychanie). Płozy są długie i precyzyjnie wykonane, a deska potrafi osiągnąć dużą prędkość, jednak cechuje je mała zwrotność. Jest to sprzęt dobry do regat race’owym, gdzie pokonuje się długie proste odcinki i wykonuje mało zwrotów i jest ona najpopularniejszy na polskich zbiornikach.

Drugi model – Freeride, osiąga średnią prędkość, ale jest dosyć zwrotny, dlatego polecany jest do nauki podstaw sportu i zwrotów. Ma trzy płozy, w tym przednią skrętną, a steruje się nią za pomocą nacisku na pedał. Płozy są krótkie, i o wiele mniej wytrzymałe niż te w odmianie Freerace. Gdy taflę lodu pokrywa warstwa śniegu, pod płozami można zamontować krótkie narty i dalej czerpać radość ze swojego iceboardu. Deska nadaje się do regat slolomowych, gdzie ślizga się po krótkich odcinkach i wykonuje dużo zwrotów.

Ostatni z rodzajów desek to Freestyle, idealny do wykonywania manewrów. Skonstruowany z drewna, posiada cztery płozy, a steruje się nim poprzez przenoszenie ciężaru ciała z pięt na palce, i odwrotnie. Gdy nie ma śniegu, płozy można zastąpić kółkami. Deskę cechuje świetna zwrotność i średnia prędkość, ale nadaje się jedynie dla zaawansowanych amatorów sportu. Są one idealne na regaty o charakterze freestyle’owym.

W Polsce icesurfing cieszy się coraz większą popularnością. Amatorów tego typu zimowych aktywności można spotkać na mazurskich jeziorach. Giżycko uważane jest za jedno z najlepszych miejsc w Polsce do uprawienia zimowej odmiany windsurfingu czyli iceboardu, zimowej odmiany kitesurfingu czyli snowkitingu oraz latania na bojerach czyli dwuosobowych, wyposażonych w płozy ślizgach, w których pędnikiem jest żagiel. Skute lodem Jezioro Niegocin staje się wówczas fantastyczną areną dla lotów miłośników zimowych Mazur. Icesurfing jako dyscyplina doczekał się nawet Mistrzostw Polski, rozgrywanych na Niegocinie, oraz zawodów Pucharu Burmistrza Giżycka.

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl