radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Zimowe aktywności
Sporty zimowe

Do sportów zimowych zaliczamy: narciarstwo alpejskie i klasyczne, snowboard, skoki narciarskie, saneczkarstwo, bobsleje, skeleton, hokej na lodzie, jazda figurowa na lodzie, short track, jazda szybka na lodzie, bojery, biatlon, curling, skibob

Narciarstwo alpejskie to dyscyplina zaliczana do sportów zimowych, polegająca na jak najszybszym zjeździe po stoku na długich i szerokich nartach na trasie wyznaczonej przez specjalne tyczki. Ojczyzną tej dyscypliny jest Skandynawia. Jednak najbardziej popularna stała się w krajach alpejskich tj. Francja, Włochy, Szwajcaria. W skład tej dziedziny narciarstwa wchodzą takie konkurencje jak: slalom, slalom gigant, zjazd, super gigant, kombinacja i super kombinacja.
Narciarstwo klasyczne
jest dyscypliną, w której wyróżniamy: biegi narciarskie, skoki i kombinację norweską. Konkurencje w narciarstwie klasycznym rozgrywane są już od 1924 r. Kobiety startują jednak dopiero od 1952 r. Do tej dyscypliny zaliczamy takie konkurencje jak: biegi narciarskie, skoki narciarskie, kombinacja norweska, biathlon.
 

Snowboard to dyscyplina sportowa polegająca na jeździe po śniegu na jednej, szerokiej narcie. Sport ten powstał pod koniec lat 60. Jednak popularność zyskał w drugiej połowie lat 80. Zawody rozgrywane są w slalomie specjalnym, równoległym, gigancie oraz w supergigancie. Oddzielną konkurencję stanowią akrobacje. Od 1998 r. snowboard jest dyscypliną olimpijską.
Skoki narciarskie to dyscyplina sportowa rozgrywana od połowy XIX wieku polegająca na oddawaniu skoków na skoczniach narciarskich. Jej głównym celem jest wykonanie jak najdłuższego skoku
po rozpędzeniu się i odbiciu od progu skoczni. Sędziowie oceniają zarówno odległość, jak i styl w dwóch seriach. Od 1924 roku skoki narciarskie są dyscypliną olimpijską. Początkowo skoki były rozgrywane tylko na dużej skoczni (tak było do 1960 r.).

Od 1964r. (Innsbruck) rozgrywano już dwa konkursy – na skoczni K70 i K90 (średniej i dużej), a obecnie rozgrywane są konkursy na skoczni K90 i K120. Konkurs drużynowy został wprowadzony do programu igrzysk od 1988 r. (Igrzyska w Calgary). Rozgrywane są także konkursy w ramach: Mistrzostw Świata od 1925 r. na średniej, od 1962r. na dużej skoczni; Mistrzostw Świata w lotach od 1972 r. (są to zawody na największych skoczniach, tzw. mamucich, gdzie możliwe są skoki przekraczające 200m); Turnieju Czterech Skoczni od 1953 r.; Pucharu Świata. Od 1980 r. skoki narciarskie są dyscypliną elitarną, widowiskową, przyciągającą kibiców.

Saneczkarstwo to jedna z dyscyplin zimowych. Wyścigi na sankach sportowych są rozgrywane na torach sztucznych lub naturalnych w konkurencji kobiet (jedynka) i mężczyzn (dwójka). O zwycięstwie decyduje łączny czas przejazdów, tzw. ślizgów. Od 1914 r. są rozgrywane zawody saneczkarskie podczas Mistrzostw Europy. Od 1955 r. ta dyscyplina sportu pojawiła się również na Mistrzostwach Świata., zaś od 1964 r. są także dyscypliną olimpijską.

Bobsleje to zimowa dyscyplina sportu, polegająca na zjeździe zawodników osiągających prędkość 130 km/h na specjalnych saniach (zwanych bobslejami) po sztucznym torze lodowym o długości 1500–2000 m i o średnim spadku 8–12%. Pierwsze zawody bobslejowe odbyły się w 1893 r. w Szwajcarii w St.Moritz (tam też założono pierwszy klub 4 lata później). W 1903 r. zbudowano pierwszy tor bobslejowy. Od 1924 r. bobsleje są konkurencją zimowych igrzysk olimpijskich.

Skeleton to dyscyplina sportowa, która pochodzi od cresty, która polegała na zjeździe na sankach z niewielkiego wzniesienia. Od 1928 r. stała się ona dyscypliną olimpijską – Zimowe Igrzyska Olimpijskie w St. Moritz. W latach 50 i 60 XX w. dyscyplina ta ewoluowała i w ten sposób narodził się skeleton. Do rozgrywania zawodów skeletonowych wykorzystuje się tory saneczkowo-bobslejowe. Od 1988 roku rozgrywane są Puchary Świata w tej dyscyplinie. Od 1996 r. skeleton uprawiają również kobiety. W 2002 r. skeleton stał się dyscypliną olimpijską.
W Polsce ten sport uprawiano w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku głównie w Karpaczu. Później ze względu na brak odpowiednio przygotowanych torów i sprzętu zapewniającego bezpieczeństwo jazdy, zaprzestano jego uprawiania.

Hokej na lodzie to gra zespołowa rozgrywana na lodowisku w której rywalizują dwie drużyny ze sobą. Celem gry jest umieszczenie krążka w bramce przeciwnika. Zwycięża ta drużyna, która w ciągu trzech tercji trwających po 20 minut zdobędzie więcej bramek. Jeżeli po 60 minutach wynik się nie rozstrzygnie, to sędzia wyznacza dogrywkę. W przypadku gdy po dodatkowym czasie gry wynik jest remisowy sędzia dyktuje rzuty karne.

Łyżwiarstwo figurowe to zimowa dyscyplina sportu, polegająca na jeździe na łyżwach oraz wykonywaniu dodatkowych elementów tj. skoki, piruety, spirale, podnoszenia, kroki. W wyniku ich łączenia tworzą się sekwencje i kombinacje. Sport ten w wielkim stopniu przypomina gimnastykę akrobatyczną, ale również i balet. Dlatego osoby go uprawiające powinny mieć zdolności taneczne, poczucie rytmu, dobrą giętkość ciała oraz koordynację ruchów. Zawodnicy ćwiczą balet i gimnastykę. Zawody rozgrywane są indywidualnie ,w parach bądź zespołach (tzw. formacjach). Łyżwiarstwo figurowe jest jedną z dyscyplin zimowych igrzysk olimpijskich.

Short track (łyżwiarstwo szybkie na torze krótkim) jest jednym z najmłodszych wyczynowych sportów zimowych. Dyscyplina ta narodziła się w USA i Kandzie. Wyścigi odbywają się na bardzo krótkim torze, którego pętla standardowo wynosi 111,12 m, a sam tor jest wyznaczany na tafli lodowiska. W konkurencji tej startuje od czterech do sześciu zawodników z jednej linii. Dystanse to 500, 800, 1000, 1500, 3000, 5000 m. Rozgrywane są biegi indywidualne oraz sztafety w których zawodnik wypycha swojego zmiennika, aby nabrał prędkości. Zmian takich dokonuje się co 1 – 2 okrążenia. Liczy się kolejność na mecie, do następnego biegu kwalifikuje się dwóch pierwszych z każdego biegu. Zawodnicy w wyniku prędkości rozwijanych do 50km/h podpierają się ręką na łuku (wykładanie).

Łyżwiarstwo szybkie to dyscyplina sportu, w której celem zawodnika jest jak najszybsze przejechanie na łyżwach określonego dystansu po torze lodowym. Łyżwiarze startują w parach i każdy z nich jedzie na zmianę po torze wewnętrznym i zewnętrznym. Nie ma większego znaczenia czy zawodnik wygra, czy przegra ze swoim rywalem z pary, ważny jest natomiast czas, jaki osiągnął (przy ustalaniu klasyfikacji bierze się pod uwagę czasy wszystkich zawodników).

Biathlon to zimowa dyscyplina sportowa, która łączy w sobie biegi narciarskie i strzelanie. Polega na biegu na określonym dystansie (7,5 do 20 km), w czasie którego zawodnicy dwa lub cztery razy zajmują stanowiska na strzelnicy przyjmując pozycję stojącą lub leżącą, oddając za każdym razem po pięć strzałów. Ciekawostką jest, że oprócz zimowego biathlonu rozgrywany jest również jego odpowiednik letni. Biathlon jest najbardziej popularny w Niemczech, Włoszech i Skandynawii.
W ramach tej dyscypliny rozgrywane są następujące konkurencje: bieg indywidualny na 20 km mężczyzn i 15km kobiet; bieg sprinterski na dystansie 10 km dla mężczyzn i 7,5 km dla kobiet; bieg pościgowy gdzie zawodnicy startują zgodnie z różnicami czasowymi uzyskanymi we wcześniejszym wyścigu, najczęściej sprincie. Dystans – 12,5 km dla mężczyzn, 10 km dla kobiet; bieg ze startu masowego – wszyscy zawodnicy startują w tym samym czasie na dystansie 15 km dla mężczyzn i 12,5 km dla kobiet; bieg sztafetowy – startuje po czterech zawodników, z których każdy pokonuje dystans 7,5 km (zarówno mężczyźni jak i kobiety) i oddaje dwie serie strzałów na strzelnicy.

Curling to sport zespołowy rozgrywany na prostokątnej tafli lodu przez dwie drużyny liczące po 4 zawodników. Do gry używa się ciężkich granitowych kamieni, które są wypuszczane na lodzie w kierunku celu zwanego domem. Liczba przyznanych punktów zależy od ilości kamieni znajdujących się najbliżej środka domu. Curling jest często nazywany szachami na lodzie ze względu na poziom umiejętności, precyzji i złożoności wykonywanych zagrań oraz odpowiednią strategię.

Skiboby jest indywidualnym sportem zimowym, podobnym do narciarstwa alpejskiego, ponieważ rozgrywane są zawody w slalomie, slalomie gigancie i zjeździe. W tym sporcie zawodnik porusza się po śniegu pojazdem stanowiącym połączenie nart i roweru. Dodatkowo zawodnicy dysponują dwiema nartami przymocowanymi do butów, które pomagają im utrzymać stabilność podczas jazdy.

Robek
 

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl