radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Zimowe aktywności
Speed riding

Lubisz podniesiony poziom adrenaliny? Nie lubisz rutyny? Chciałbyś spróbować czegoś nowego? Szukasz nowych wrażeń na narciarskich stokach? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś tak, to speed riding jest dla Ciebie!

Speed riding to najmłodsze zimowe szaleństwo, z dziedziny sportów ekstremalnych. Inna nazwa tej dyscypliny to speed flying. Łączy w sobie dwie z pozoru różne aktywności: narciarstwo i paralotniarstwo.

Dyscyplina ta przywędrowała do Polski z alpejskich stoków. Na pomysł połączenia dwóch odmiennych dyscyplin wpadli Francuzi. Jednak dziś Włochy, Niemcy, Szwajcaria czy Austria nie pozostają w tyle. Co roku rośnie liczba entuzjastów tego ekstremalnego sportu.

Prekursorami speed ridingu byli spadochroniarze, szukający alternatywy dla klasycznego narciarstwa. Postanowili urozmaicić go poprzez dodanie Specjalnego skrzydła, budowa przypominającego, te używane przez paralotniarzy. Jest nieco mniejsze oraz specjalnie dostosowane i zoptymalizowane do potrzeb speed ridingu. Dla spadochroniarzy był to znakomity sposób na szybkie przemieszczanie się ze stoków górskich. Z czasem postęp technologiczny oraz wiedza o osiągach aerodynamicznych umożliwiły stworzenie niesamowicie lekkiego materiału, który jest dziś stosowany do produkcji małych, specjalnie wyprofilowanych skrzydeł speedridingowych. Speed riding umożliwia zjeżdżanie z każdych, nawet najbardziej stromych stoków. Dzięki temu można w odpowiednim momencie wznieść się w powietrze, omijając przeszkody, trudne miejsca. Jeśli chodzi o narty, warto żeby były one lekkie oraz przystosowane zarówno do zjazdu jak i podchodzenia.

Ekstremalne doznania zaczynają się już od momentu wejścia na szczyt lub grań. Lekkie narty przystosowane zarówno do zjazdu, jak i do podchodzenia, to podstawowe wyposażenie każdego riddera. Jazda w dół możliwa jest nawet na stokach o nachyleniu 60 stopni, a odrywając się od ziemi na muldach i urwiskach, bardzo często leci się kilka metrów od stromych górskich ścian. Ale te niezwykłe doznania nie są wyłącznie przywilejem wysokich gór. Polską kolebką Speed Ridingu stały się Bieszczady. Instruktorzy, ze znanej bieszczadzkiej szkoły z Leska, do stworzenia nowatorskiego schematu nauczania wykorzystali własne, kilkunastoletnie doświadczenia zarówno w paralotniarstwie, jak i narciarstwie; doświadczenia, które zdobywali zarówno na polskich stokach, jak i w najtrudniejszych górach całego świata. Mieli możliwość obserwowania oraz naśladowania najlepszych i najodważniejszych prekursorów Speed Ridingu; teraz te techniki i umiejętności z powodzeniem adaptują do warunków panujących w pięknych polskich górach. Dzisiaj, Bieszczady są znakomitym i najlepszym w Polsce, miejscem do nauki i uprawiania tej ekscytującej dyscypliny.

Z pewnością dla wielu narciarzy będzie to nowy, zaskakujący sposób na odkrywanie gór zimą, w zupełnie odmiennej formule, pozwalającej dotrzeć w miejsca do tej pory niedostępne. Osoby, które mają doświadczenie z nartami i z powodzeniem próbowały wcześniej przygody ze skrzydłem, w zasadzie w ciągu kilku godzin, są w stanie nauczyć się podstaw Speed Ridingu.

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl