radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Zimowe aktywności
Skoki narciarskie

To dyscyplina sportowa, rozgrywana od połowy XIX wieku. Jej głównym celem jest wykonanie jak najdłuższego skoku po rozpędzeniu się i odbiciu od progu skoczni

Historia skoków narciarskich na świecie

Od 1924 roku skoki narciarskie są dyscypliną olimpijską. Początkowo skoki były rozgrywane tylko na dużej skoczni(tak było do 1960 r.). Od 1964r. (Innsbruck) rozgrywano już dwa konkursy – na skoczni K70 i K90 (średniej i dużej), a obecnie rozgrywane są konkursy na skoczni K90 i K120.

Konkurs drużynowy został wprowadzony do programu igrzysk od 1988r. (Igrzyska w Calgary). Rozgrywane są także konkursy w ramach: Mistrzostw Świata od 1925r. na średniej, od 1962r. na dużej skoczni; Mistrzostw Świata w lotach od 1972r. (są to zawody na największych skoczniach, tzw. mamucich, gdzie możliwe są skoki przekraczające 200m); Turnieju Czterech Skoczni od 1953r.; Pucharu Świata Od 1980r. skoki narciarskie są dyscypliną elitarną, widowiskową, przyciągającą kibiców. Najbardziej prestiżowe zawody kobiet to Puchar Kontynentalny. Miejscem, w którym narodziły się zimowe konkurencje klasyczne, w tym także skoki, jest Norwegia. Tam właśnie pojawili się narciarze, wykorzystujący "dwie deski" nie tylko do biegania, ale i skakania. Jednym z nich był słynny Sondre Norheim z Telemarku.

Pierwszy klub narciarski, Trysil Shooting and Skiing Club, założono na początku lat sześćdziesiątych XIX wieku. W tym samym czasie zorganizowano pierwsze zawody narciarskie "Holmenkollen Nordic", które z czasem zyskały miano Igrzysk Nordyckich. Pierwsza większa skocznia została zbudowana w Holmenkollen, gdzie 31 stycznia 1892 r. rozegrano pierwszy konkurs skoków, podczas którego najdalej skoczył Arne Ustvedt (21,5 metra). Skoki stały się popularne także w Finlandii i Szwecji, a w Austrii, Szwajcarii i pozostałych krajach alpejskich.

Początki skoków narciarskich w Polsce

W Polsce skoki zadebiutowały w 1908 r. W tym czasie przeprowadzono konkurs skoków w Sławsku, który wygrał zawodnik "Czarnych" Lwów Leszek Pawłowski). Pierwsza z prawdziwego zdarzenia skocznia powstała we Lwowie w 1910 roku. Natomiast pierwsza duża skocznia (jak na owe czasy) pojawiła się w Dolinie Jaworzynki, oficjalnie otwarta w dniu 8 marca 1921 r. Przez wiele kolejnych lat cieszyła się ona wielkim zainteresowaniem. Trenowali na niej m.in. Aleksander Rozmus, Bronisław Czech i Stanisław Marusarz. W 1925 roku zrealizowano pomysł budowy wielkiej, nowoczesnej skoczni na Krokwi w Zakopanem, dzięki staraniom działacza sportowego i architekta w jednej osobie – Karola Stryjeńskiego. Skocznia została otwarta 22 marca, a pierwsze zawody wygrał Stanisław Gąsienica-Sieczka skokiem na 36 m, co było nowym rekordem Polski. Na Wielkiej Krokwi można było osiągać dużo większe odległości od tych w Jaworzynce, a urok i piękno naturalnej skoczni, położonej na lesistych stokach, robi wrażenie do dzisiaj.

W lutym 1924 r. odbyły się I Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Chamonix. Podczas, których przeprowadzono konkurs skoków(wygrali Norwegowie ) (zajmując całe podium), a złotym medalistą został Jacob Tullin Thams, który skoczył dwa razy 49 metrów. Wykorzystał on nowy styl, silnie pochylając się do przodu, i jak wszyscy Norwegowie, pięknie lądując.Pierwsze polskie sukcesy pojawiły się w 1936 roku na IV Igrzyskach w Garmisch-Partenkirchen. Stanisław Marusarz skoczył wtedy 73 i 75,5 metra i zajął 5 miejsce. W tym samym roku powstała największa (mamucia) skocznia w Planicy, na której 15 marca została złamana magiczna bariera 100 metrów. Dokonał tego Austriak Josef Bradl, który tego dnia skoczył 101 metrów.

Technika skoków narciarskich

W ciągu wielu lat zmieniała się technika skoku. Na początku zawodnicy skakali "na stojąco" i wymachiwali rękami. W latach dwudziestych zaczęli przyjmować bardziej aerodynamiczną sylwetkę, pochylając się do przodu. Po wojnie, w latach pięćdziesiątych, trzymali ręce wyciągnięte przed siebie (taką techniką skakał m.in. mistrz olimpijski z 1960 roku – Helmut Recknagel), by po jakimś czasie układać je wzdłuż tułowia, co jest normą do dzisiaj. Ostatnią wielką rewolucją była zmiana ustawienia nart. Jej prekursorem był Szwed Jan Boklöv, który w 1985 roku jako pierwszy odnosił sukcesy międzynarodowe skacząc stylem "V" (narty podczas lotu tworzą kształt litery V). Początkowo styl Szweda był niezrozumiany przez sędziów, którzy oceniali go przyznając mu niższe noty. I dlatego zawodnik ten pomimo uzyskiwanych znacznie dłuższych odległości od rywali przegrywał właśnie poprzez ocenę stylu przez sędziów. Podczas igrzysk olimpijskich w Albertville w 1992 roku oba style uznano za dozwolone. Dzięki tej zmianie skoki stały się dyscypliną bezpieczniejszą dla samych zawodników (zmniejszona prędkość przy lądowaniu), a przy tym dłuższymi. Stylem V posługiwał się już wcześniej Polak ze Szklarskiej Poręby Mirosław Graf, jednak bez większych sukcesów.

Skoki narciarskie są dyscypliną elitarną, właściwie niedostępną dla amatorów. W wielu krajach (m.in. Finlandia, Norwegia, Niemcy, Austria, Japonia, ostatnio również Polska) bardzo popularne jest kibicowanie skoczkom. Obecnym rekordzistą świata jest Norweg Bjørn Einar Romøren. Uzyskał on odległość 239 m na największej skoczni na świecie, skoczni mamuciej w Planicy.

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl