radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Zimowe aktywności
Skialpinizm

Skialpinizm jest sposobem na uprawianie narciarstwa z dala od wyciągów, zatłoczonych tras, i udeptanych stoków, jest powrotem do korzeni narciarstwa. Daje też możliwość przebywania w cudownej górskiej scenerii, szansa na niezapomniane zjazdy w dziewiczym śniegu

SKIALPINIZM - CO TO JEST I SKĄD SIĘ WZIĘŁO
Skialpinizm jest rodzajem sportu narciarskiego w którym połączono wspinaczkę zimową, wędrówki na nartach oraz zjazdy narciarskie w terenie górskim. Jazdy owe są jednak ze względu na stopień nachylenia ekstremalne i niebezpieczne.
Istotą skialpinizmu jest połączenie wszystkich trzech elementów, to znaczy podchodzenia, wspinaczki i zjazdu, czym różni się on od dziedzin pokrewnych, jak skituring lub zjazdy eksteremalne w których pewne elementy są pominięte (np. zjazdowiec zostaje przetransportowany na grań za pomocą śmigłowca lub skutera śnieżnego, skiturowiec porusza się w terenie nie wymagającym wspinaczki itp.).

Skialpinizm to dyscyplina, której początki sięgają XIX wieku, kiedy to miłośnicy gór postanowili, że będą je zdobywać także zimą, ale nie brodząc w śniegu po pas a przy pomocy nart, do których na ślizgach mocowano pasy z foczych skór, aby narty nie ślizgały się na podejściach.

SKIALPINIZM JAKO FORMA TRENINGU
Wierzcie lub nie, ale podczas podejść wzmacniają się wszystkie partie mięśniowe, pracują nogi, obręcze biodrowe i cały tułów. Podczas ciągłej pracy kijkami pracują także partie mięśni ramion. Wzmacnia się układ oddechowy i krążenia. Trening wysokogórski (2000-3000m. n.p.m.), który zimą w butach biegowych jest utrudniony można wykonać na nartach skitourowych a efekt będzie dokładnie taki sam. Można powiedzieć,że to taki bardzo nietypowy trening wysiłkowy. Zwiększy się liczba czerwonych krwinek, co wpłynie na polepszenie transportu tlenu do komórek a w rezultacie zwiększy możliwości naszego organizmu. Trening skitourowy to dla biegacza doskonała forma realizacji treningu w okresie zimowym, podczas obozów lub ferii z rodziną a przy tym odmiana od monotonii znanych już kilometrów ścieżek biegowych.

PODSTAWOWY SPRZĘT
Na podstawowy sprzęt skialpinisty składają się narty, których dostępność na rynku jest ogromna. Zakładając, że wszyscy jesteśmy biegaczami i zależy nam przede wszystkim na optymalnym treningu należy wybrać narty skitourowe typu adventure, które dla początkującego skialpinisty będą optymalne wagowo (ok. 1100-1300g/1 nartę). Lżejsze narty to mniejszy komfort zjazdu, cięższe to zbędne obciążenie na podejściu. Długość narty powinna stanowić 75-80% wzrostu narciarza.
Drugim ważnym elementem przy doborze sprzętu są wiązania. Muszą one mieć możliwość uwolnienia pięty, tak aby na podejściu mogła ona pracować swobodnie, jak przy wiązaniach biegowych, natomiast przy zjeździe musimy być w stanie zamocować narty, wiązanie i buta tak żeby trzymały nas jak sprzęt zjazdowy. Buty skitourowe muszą posiadać jeszcze jedną cechę – możliwość przepięcia ich na chodzenie, tak aby przy podejściu noga mogła właściwie pracować i na zjazd żeby but mógł być odpowiednio usztywniony.
Kolejny z ważnych elementów wyposażenia to „foki”, rzecz o której nie można zapomnieć chcąc podchodzić pod górę, bez nich się po prostu NIE DA!! To pasy wykonane z moheru lub materiałów syntetycznych, które na podejście, za pomocą specjalnych zaczepów i kleju przymocowujemy na ślizgi nart. Po wejściu na nasz cel jednym ruchem dają się odkleić i po zapięciu butów oraz nart możemy zjeżdżać. Na dłuższe wycieczki najlepiej zaopatrzyć się w dwie pary fok, ponieważ przy bardzo niskich temperaturach klej czasami zamarza i nie można przykleić tych samych drugi raz.
Sprzętem o którym nie możemy zapomnieć są jeszcze kijki, mogą być biegowe (lepsze) lub zjazdowe, ale wymierzone tak aby stojąc na płaskiej powierzchni sięgały nam pod pachę, żebyśmy w głębszym śniegu nie mieli ich na wysokości kolan. Dla bezpieczeństwa warto także zaopatrzyć się w kask, na początek wystarczy rowerowy, oraz mieć ze sobą oczywiście plecak z zapasem picia i jedzenia.
J
AK I GDZIE STAWIAĆ PIERWSZE KROKI
Aby spróbować skialpinizmu nie trzeba od razy kupować całego sprzętu. Na polskim rynku od niedawna funkcjonują wypożyczalnie sprzętu skitourowego, w Zakopanem jest ich kilka. Można także skorzystać z zajęć proponowanych przez niektóre sklepy internetowe, które prowadzą także wypożyczalnie sprzętu.
Dla osób posiadających już sprzęt do narciarstwa wysokogórskiego dobrym rozwiązaniem będzie wspólny wyjazd na narty z członkami klubów zrzeszających skialpinistów, kluby takie posiadają zarówno doświadczonych instruktorów i zawodników jak również sporą rzeszę narciarzy turystów regularnie organizujących wyjazdu zarówno w góry polskie jak i góry Europy.
Kolejnym sposobem na rozpoczęcie przygody z skitourami jest udział w kursach narciarstwa wysokogórskiego organizowanych przez Polski Związek Alpinizmu. Są to kursy płatne.
Każdy skitourowiec pragnący wybrać się na taki wyjazd powinien przejść podstawowe szkolenie wspinaczkowe, najlepiej zimowe i lawinowe a także zaopatrzyć się w niezbędny w wysokich górach sprzęt: raki, czekan, detektor lawinowy, sondę lawinową i łopatę. Często także linę, uprząż i przyrządy asekuracyjne.
Najważniejszą rzeczą jest aby pierwsze wycieczki rozpocząć od terenu stosunkowo łatwego - Beskidy i szczególnie na pierwsze wycieczki nie wybierać się samemu gdyż poruszanie się w terenie mało uczęszczanym przez turystów może być zgubne dla dla samotnego narciarza.
Nie mniej ważnym aspektem tej działalności obok właściwego sprzętu i umiejętności jego wykorzystania jest posiadanie ogólnej wiedzy i doświadczenia górskiego, umiejętności orientacyjne, doskonała znajomość techniki zjazdu narciarskiego, odporność psychiczna i ogólna dojrzałość.
 

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl