radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Zimowe aktywności
Saneczkarstwo

Wyścigi na sankach sportowych są rozgrywane na torach sztucznych lub naturalnych w konkurencji kobiet (jedynka) i mężczyzn (dwójka). O zwycięstwie decyduje łączny czas przejazdów, tzw. ślizgów

Historia saneczkarstwa na świecie i w Polsce

Od 1914 r. są rozgrywane zawody saneczkarskie na Mistrzostwach Europy. Od 1955 ta dyscyplina sportu pojawiła się również na Mistrzostwach Świata. Zaś od 1964 roku jest także dyscypliną olimpijską. Rozwojem tego sportu na świecie kieruje Międzynarodowy Organ Saneczkowy (FIL) założony w 1957 r. W Polsce jest to Polski Związek Sportów Saneczkowych założony w 1957 r. , który jest kontynuacją Sekcji Saneczkarskiej przy Polskim Związku Narciarskim, założonej w 1930r.

Kolebką polskiego saneczkarstwa jest Krynica-Zdrój. W 1909 roku powstała pierwsza sekcja saneczkarska przy klubie sportowym Makabi w Krynicy, w 1914 roku Polska po raz pierwszy wzięła udział w Mistrzostwach Europy. Po I wojnie światowej podjęto decyzję o budowie toru saneczkowego na stokach Góry Parkowej w Krynicy. Tor został oddany do użytku w 1929 roku, w 1938 roku na szczycie Góry Parkowej wybudowano betonową wieżę rozbiegową. Tor był wielokrotnie przebudowywany, w latach osiemdziesiątych popadł w ruinę. W 2008 roku rozpoczęto budowę nowoczesnego, sztucznie mrożonego toru saneczkowo–bobslejowego i skeletonowego.

Od 1930 roku Krynica stała się stolicą polskiego saneczkarstwa na 20 lat. Po II wojnie światowej saneczkarstwo zaczęło się rozwijać na Dolnym Śląsku, głównie w Karpaczu gdzie w 1950 roku wybudowano nowoczesny tor sankowo-bobslejowy, także w Szklarskiej Porębie i Jakuszycach.

Pierwsze Mistrzostwa Polski odbyły się w 1930 roku w Krynicy. Pierwszy tytuł mistrzowski wywalczył Bronisław Witkowski oraz Stefan Szerauc i Stanisław Rączkiewicz.

W Polsce organizowane były imprezy o randze mistrzostw Europy i świata:

1935 – Mistrzostwa Europy w Krynicy
1958 – Mistrzostwa Świata w Krynicy
1962 – Mistrzostwa Świata w Krynicy
1965 – Mistrzostwa Europy Juniorów w Karpaczu
1979 – Mistrzostwa Europy Juniorów w Krynicy
1985 - Mistrzostwa Europy w Szczyrku na torze naturalnym

Sukcesy polskich saneczkarzy

Wielkim sukcesem polskiego saneczkarstwa zakończyły się mistrzostwa z 1958 roku, podczas których reprezentanci Polski zdobyli 7 na 9 możliwych do zdobycia medali. Do najlepszych polskich zawodników i zawodniczek w tej dyscyplinie zaliczamy:Jerzego Wojnara-dwukrotny mistrz i wicemistrz świata, Ryszarda Pędraka-Janowicza- mistrz, wicemistrz i brązowy medalista mistrzostw świata, Marię Semczyszak- mistrzyni świata. Obecnie saneczkarstwo w Polsce jest uprawiane w Bielsku-Białej,Gołdapi, Jeleniej Górze, Karpaczu,Krynicy-Zdrój, Nowinach Wielkich, Nowym Sączu, Sopotni Małej, Szczyrku.

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl