radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Zimowe aktywności
Bobsleje

Bobsleje polegają na zjeździe zawodników, na specjalnych saniach po sztucznym torze lodowym o różnej długości 1500-2000 m i o średnim spadku 8-12%

Początki sportów bobslejowych

 Pierwsze zawody bobslejów odbyły się w 1893 roku w Szwajcarii w St.Moritz (tam też założono pierwszy klub 4 lata później). W 1903 roku zbudowano pierwszy tor bobslejowy. Od 1924 roku bobsleje są konkurencją zimowych igrzysk olimpijskich. Pierwsze bobsleje były zwykłymi, przedłużonymi saniami metalowo-drewnianej konstrukcji (z 2 wąskimi metalowymi płozami) pozwalającymi na rozwinięcie większej prędkości w porównaniu do zwykłych sanek. Obecnie bobsleje rozwijają znaczne prędkości więc ich konstrukcja uległa zmianie. Płozy skrócono dzieląc je na 4 osobne części i zwężając ich do postaci łyżew. By zmniejszyć opór powietrza bobslej posiada opływowy, zabudowany kształt "czółenka". Przy takich prędkościach sam układ kierowniczy nie wystarcza - cała drużyna kieruje dodatkowo za pomocą balansu ciała. Bobslej dwumiejscowy waży 165 kg (z załogą 375 kg), czteromiejscowy — 230 kg (z załogą 630 kg). Niedobór wagi zawodników, jak w przypadku konkurencji kajaków, uzupełnia się balastem.

Bobsleje są jedną z najstarszych dyscyplin rozgrywanych na zimowych igrzyskach. Rywalizowano o medale w tym sporcie od samego początku, czyli od olimpiady w 1924 roku w Chamonix. Prabobsleje wymyśliło pod koniec XIX wieku międzynarodowe towarzystwo kuracjuszy z Davos. 12 lutego 1883 roku na przełęczy Wolfganga ponad klasztorem w wiosce Graubuenden zebrało się 21 amatorów saneczkarstwa z sześciu krajów: dwunastu Szwajcarów, trzech Brytyjczyków, dwóch Australijczyków, dwóch Niemców, Kanadyjczyk i Holender. Polacy uczestniczyli w wyścigach bobslejowych podczas igrzysk olimpijskich w 1928, 1956, 1998, 2002, 2006 roku. Mistrzostwa Polski były rozgrywane w latach 1949–1968. Jedyny tor bobslejowy w Polsce istniał w Karpaczu i został zdemontowany ok. 1970.

Sanie bobslejowe

Sanie bobslejowe - rodzaj sań wyścigowych w konkurencji olimpijskiej bobslejów. Bobslej wykonany jest z metalu bądź tworzywa i wyposażony w urządzenia kierownicze oraz hamulec, gdyż sanie te przystosowane są do rozwijania ogromnych prędkości (rzędu 100 km/h) w jeździe po lodowych torach. Kadłub sanek bobslejowych jest najczęściej wykonany z włókna szklanego, ma opływowy kształt i jest zabudowany z przodu, żeby zmniejszyć opór powietrza. Z przodu i z tyłu sanek znajdują się składane uchwyty, które służą zawodnikom do rozpędzania pojazdu podczas startu. Tylne płozy są nieruchome, zaś przednie - ruchome - połączone są z układem kierowniczym, ale zawodnicy dodatkowo sterują pojazdem balansując swoimi ciałami. Waga i wymiary sanek nie są dowolne - określa je Międzynarodowa Federacja Bobslejowa. Dwuosobowy pojazd nie może ważyć mniej niż 170 kg (z załogą do 390). Długość nie może przekraczać 2,7 m. Czteroosobowe sanki bez zawodników nie mogą ważyć mniej niż 210 kg (z zawodnikami do 630) i przekraczać 3,8 m długości. Ponieważ cięższe sanki lepiej się rozpędzają, zawodnicy mogą używać balastu, żeby zwiększyć ich ciężar do dozwolonego przez federację limitu. Sztucznie oblodzony tor bobslejowy ma zwykle długość 1500-2000 m i średni spadek 8-12%, powinien mieć co najmniej 15 zakrętów.

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl