radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Technika jazdy
Zasady bezpiecznego szusowania na stoku

2013-01-23 12:59:57

Aktywny wypoczynek i białe szaleństwo – te dwa określenia po części definicją udany urlop na nartach. Trzecim ważnym czynnikiem jest bezpieczeństwo, o którym często zapominamy, a które podczas uprawiania sportów zimowych na stoku decyduje o powodzeniu naszego wyjazduĆwiczenia przed nartami, dobry sprzęt narciarki i dobre towarzystwo – to przepis na wspaniały wypad w góry, zanim jednak radośnie staniemy na stoku warto zastanowić się na zasadami jakie obowiązują wszystkich amatorów białego szaleństwa. Są one o tyle ważne, że służą nie tylko nam, ale także innym osobom, które korzystają z miejsc przeznaczonych do uprawnia zimowych sportów.

Co jest najczęstszym powodem większości wypadków, które zdarzają się na stoku:

Brawura – Pośpiech i brawurowa jazda bez zachowania zasad bezpieczeństwa to najczęstsze przyczyny groźnych wypadków na stoku.

Alkohol – nie tylko podgrzewa atmosferę, ale także pobudza apetyt na niebezpiecznie akrobacje, dodając odwagi, by zmierzyć się z szybkością. Konsekwencje mogą być bolesne przede wszystkim dla innych. Pod wpływem alkoholu nie trudno o kontuzje, urazy i poważne złamania.

Brak wyobraźni – podobnie jak powyższe czynniki stwarza zagrożenie dla wszystkich użytkowników stoku.

Mało kto wie, że na stokach narciarzy i snowboardzistów obowiązują ściśle określone zasady korzystania z miejsc zjazdowych a niestosowania się do tych reguł skutkuje nawet surowymi karami.

Oto zasady, którymi powinien kierować amatorzy białego szaleństwa na śniegu:

1. Szanuj innych narciarzy i snowboardzistów. Pamiętaj, ze na stoku nie jesteś sam, dlatego staraj się uważać podczas jazdy na innych użytkowników, zwłaszcza dzieci, a przedwe wszystkim swoim zachowaniem nie stwarzać niepotrzebnego zagrożenia.

2. Dostosowuj prędkość do umiejętności i warunków narciarskich. Nie przesadzaj z prędkością, jeśli warunki na stoku są trudne (pada gruby śnieg, wieje, jest tłoczno), warto zachować bezpieczną odległość od innych użytkowników.

3. Wybierz odpowiednią trasę dla Ciebie. Zwracaj uwagę na trasy narciarskie. Jeśli nie jesteś jeszcze mistrzem w swojej kategorii, wybieraj trasy lżejsze i szersze. Nie porywaj się na wysokie i bardzo zróżnicowane trasy  osłonięte jedynie drzewami lub bez siatek ochronnych Pamiętaj, że na trasach trudnych potrzebujesz szerszego spektrum umiejętności, a ich brak może szybko doprowadzić do kontuzji lub w najgorszym przypadku kolizji z innych narciarzem.

4.Wyprzedzaj ostrożnie. Gwałtowne skręty lub wyprzedzanie innego użytkownika stoku w zbyt małej odległości może doprowadzić do wypadku. Osoba wyprzedzana może się przestraszyć i przewrócić.

5. Schodzenie i wchodzenie na stok. Jeśli z jakiś powodów musisz samodzielnie wejść lub zejść ze stoku, rób to poboczem,  tak by nie przeszkadzać innym narciarzom.

6. Zatrzymanie. Jeśli musisz zatrzymać się lub zatrzymał Cię upadek, postaraj się w miarę sprawnie usunąć w bezpiecznie miejsce, by nie powodować utrudnień na trasie.

7. Niesienie pomocy w razie wypadku. Jeśli jesteś świadkiem groźnego wypadku na stoku lub poważnej kontuzji. Masz obowiązek zatrzymać się i udzielić pomocy. Przynajmniej zapytać o dolegliwości i możliwości wstania. Jeśli poszkodowany narciarz lub snowboardzista nie może się poruszać ze względu na złamanie lub jest nieprzytomny, szybko wezwij pomoc.

8. Nie nadużywaj alkoholu na stoku. W schroniskach i domach wczasowych narciarze często rozgrzewają się w trakcie i przez zjazdem, pamiętajmy jednak, że tak jak na drodze, tak i na stoku promile sa niedozwolone.


 

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl