radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Technika jazdy
Snowboard – idealny dla nastolatka

"Narty są dobre dla starych"- ile razy słyszeliście podobne zdanie od swoich dzieci? A wszystko dlatego, że nastolatki bardziej niż narty, kochają snowboard i pewnie w te święta, pod choinką chciałaby zobaczyć właśnie taki prezent. Jak spełnić marzenie dziecka, co warto wiedzieć o pierwszych krokach na desce?

Kiedy rodzice zachęcają nastolatków, by wspólnie z nimi wybrali się na narty, młodzież zazwyczaj kręci nosem twierdząc, że narty są dobre dla dzieci, tymczasem nastolatki wolą po prostu luz i swobodę, jaką daje snowboard.

Prócz mody, która od jakiegoś czasu panuje na jazdę na snowboardzie, dzieciaki po prostu marzą o desce, ponieważ pozwala ona na nieograniczone możliwości dynamicznej i ekstremalnej jazdy.

Prócz typowo młodzieżowej łatki, która przylgnęła do tego, skądinąd niezwykle dynamicznego sportu, snowboard to także moda, która doskonale wpisuje się w młodzieżowy styl. Kolorowe stroje, luźne spodnie, duże czapki, kominy i deska – synonim wolności, dobrej zabawy i wielu wrażeń, jakie podczas jazdy z pewnością nie brakuje wśród snowboardzistów.

Rodzice zazwyczaj zastanawiają się czy jest to sport bezpieczny dla nastolatków. Na desce siła nacisku mięśni rozkłada się inaczej niż na nartach, mimo wszystko warto podjąć wyzwanie. Dobry sprzęt i fachowa pomoc instruktora z pewnością mogą być zapowiedzią niezapomnianych wrażeń i zdrowej aktywności - a właśnie tę chcemy krzewić wśród naszych dzieci. Warto jednak zastanowić się: jaki sprzęt wybrać na start oraz gdzie podszkolić dziecko z jazdy, by nauczyło się podstaw ipierwszych prawidłowych ślizgów na desce?

Po pierwsze sprzęt: wypożyczony lepszy niż kupiony?

Tak. Instruktorzy zalecają, by pierwsze kroki na snowboardzie dzieciaki stawiały najpierw na pożyczonym sprzęcie, a później własnym. W wypożyczalni zazwyczaj jest większa możliwość wypróbowania kilku modeli snowboardu, dzięki temu łatwiej przekonać się, który będzie najbardziej odpowiedni dla nastolatka.

Najważniejsza deska czy buty?

Deska - zdecydowanie dla kogoś kto jeszcze nie uprawiał narciarstwa lub nie miał doczynienia ze snowboardem, deska jest najważniejszym elementem sprzętu. Należy pamiętać, by była miękka, ponieważ mniej meczy mięśnie podczas jazdy i pomaga dość naturalnie opanować najwalniejsze elementy jazdy: skręcanie, czy hamowanie. Zwłaszcza na początku, ważne by deska była węższa, jednak tak by czubki paców i pięta nie wystawały na śnieg.

Przy wyborze sprzętu liczy się także długość deski. Powinna być dobrana wprost proporcjonalnie do wzrostu i wagi dziecka, odradzajmy zatem dzieciom modele, które akurat przypadły im do gustu ze względów estetycznych, ale nie spełniają oczekiwań początkującego snowboardzisty.

Początkujący powinni wystrzegać się przede wszystkim deski piankowej, a wybierać sprzęt tzw. all-mountain, który umożliwia jazdę na każdym terenie, a przede wszystkim na głębokim śniegu,gdzie zazwyczaj trudniej dostosować umiejętności do terenu. Miękka deska sprawi,  że pierwsze niepowodzenia i upadki będą mniej bolesne.

Oddaj dziecko w ręce fachowca!

Chcesz, by twoje dziecko było bezpieczne i jak najlepiej nauczyło się jazdy na desce? Poradź się fachowca: instruktora, sprzedawcy w sklepie ze sprzętem narciarskim, a przede wszystkim zapisz pociechę na kilka lekcji na stoku. Instruktor z pewnością szybciej wyeliminuje błędy a trening pod okiem fachowca sprawi, że nastolatek będzie mógł cieszyć się z jazdy podczas najbliższych ferii!

www.dziecko.fit.pl

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl