radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Technika jazdy
Pierwsze kroki dzieci na nartach

Co zrobić, aby nauczyć nasze dziecko jazdy na nartach? Jakich błędów powinniśmy unikać, aby nasze dzieci prawidłowo jeździły na nartach? Radzi dr Jolanta Ignaszewska-Kühbauch

Nauka przez zabawę

Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie dziecka pod opiekę wykwalifikowanego instruktora, czy to w Polsce czy zagranicą (w krajach alpejskich coraz więcej szkół narciarskich zatrudnia instruktorów mówiących po polsku).

Jako instruktor narciarstwa od lat mieszkający w Alpach, postanowiłam moje wnuki pouczyć sama. Ważne jest, aby dziecko miało wygodne buty narciarskie na pierwsze ślizgi, gdyż w przeciwnym razie może narzekać na bolące nogi czy stopy. Pierwsze kroki na nartach dziecko powinno stawiać bez kijków, ale pamiętajmy o kasku narciarskim.

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną naukę swojego dziecka, zapoznajmy się z radami, którymi podzielił autor książki, doświadczony francuski instruktor, "La pratique du Ski Alpin". Korzystając z jego rad nauczymy dziecko jazdy na nartach w sposób przyjemny dla obu stron. Pamiętajmy: dziecko uczy się szybciej od nas, ale wymaga innej metody.

Dzieci do 5 lat:

Metodami "dorosłych" nic nie wskóramy, tłumaczenie teoretyczne typu: przenieś ciężar na lewą nogę, nic nie da. Dziecko jest w stanie koncentrować się nad tym, co do niego mówimy przez bardzo krótki czas, potem przestaje nas słuchać. Dziecko ma również problem z przeniesieniem na pole praktyki naszych teoretycznych przykładów. Zatem najlepiej pokazać mu wszystko poprzez zabawę, używając do tego małej wizualizacji (moja wnuczka Maja najpierw rysowała po kolei tego, czego będzie się uczyła).

Jak uczyć małe dzieci?

Odpowiedź jest prosta, obrócić wszystko w zabawę. Na początek pozwólmy dziecku biegać, podchodzić, zjeżdżać na pośladkach, skakać na jednej, na dwóch nogach. Niech dziecko nauczy się śniegu i zdobędzie nową umiejętność - utrzymanie równowagi na śniegu w butach narciarskich.

Zabawy - turlanie, orzeł, zjeżdżanie na pupie po śniegu, stanie na jednej nodze - wszystko to spowoduje poczucie bezpieczeństwa dziecka na śniegu.

Wreszcie, gdy wyczujemy odpowiedni moment zaproponujemy dziecku ubranie nart, jako urozmaicenie zabawy. I znów czas wspólnej zabawy: chodzenie z jedną nartą, z dwoma nartami. Jak się wywróci nie doradzajmy, nie pomagajmy się podnieść, pamiętajmy, aby nie krytykować.

Uwaga: często popełnianym błędem jest trzymanie dziecka między nogami i popychanie go do przodu. Nie róbmy tego - dziecko zamiast szukać takiego ustawienia ciała, by utrzymać równowagę, znajduje oparcie w naszych nogach, a przecież nie o to chodzi.

Dzeci od 5-10lat

W tym wieku dzieci uczą się przez naśladowanie zachowań innych. Używajmy nierówności terenu jako urozmaicenia zabaw na śniegu. Pozwólmy dziecku skakać na małych muldkach, zróbmy np. slalom z kijków.

UWAGA: My musimy wytężyć uwagę, by nasze zabawy nie przeszkadzały innym użytkownikom stoku i nie doprowadziły do kolizji.

Pamiętajmy o wyborze odpowiednich tras dla umiejętności dziecka. Dziecko bardzo szybko będzie zainteresowane trasami czerwonymi i czarnymi i pewnie dałoby radę po nich zjechać. Jednak nie róbmy tego, zjazd zbyt trudną trasą, choć udany, niczego nie nauczy, a wręcz przeciwnie wpłynie na nabranie przez nasze dziecko złych nawyków.

Wybierajmy trasy, na których dziecko nawet pługiem będzie w stanie kontrolować prędkość i kierunek jazdy. Jadąc przed dzieckiem starajmy się skręcać długimi skrętami gigantowymi, krótki śmig może być odebrany przez dziecko jako jazda na krechę (pamiętajmy, że dziecko w tym wieku uczy się przez naśladowanie). Ucząc Maję, jeździłam przed nią tyłem, następnie robiłam przysiady trzymając ją za rękę.

Pozwólmy, szczególnie maluchom, jeśli im sie znudzi zmienić narty na np. sanki, jak uczynił to Mikołaj. A od czasu do czasu po prostu dajmy dzieciom możliwość potarzać się w cudownie czystym alpejskim puchu.

Po jednym dniu ćwiczeń i zabaw dzieci zjeżdżały już łukami w lekkim pługu, potrafiły zatrzymywać się, zapinać i odpinać narty oraz same wciągały się na wyciągu (specjalnym dla dzieci), na większym orczyku wjeżdżaliśmy wspólnie.
życzę wiele wspaniałych chwil na nartach z dziećmi.

Dziękuję moim wnukom Mai , Mikołajowi i Oli za wspólne wspaniałe przeżycia narciarskie w Alpach.

dr Jolanta Ignaszewska-Kühbauch

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl