radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Technika jazdy
Na stoku koniecznie sprawdź promile

2013-01-11 13:25:38

Ferie zimowe to okres, kiedy wiele osób wyrusza w drogę, by na zaśnieżonych górskich stokach oddać się białemu szaleństwu. Zimne popołudnia i długie wieczory sprzyjają wesołej rozrywce przy rozgrzewających trunkach. A jazda na nartach pod wpływem alkoholu może nas drogo kosztować Zimowe wyjazdy kojarzą się z nartami, śniegiem, górami i… rozgrzewającymi napojami. Po intensywnym dniu na stoku trudno odmówić sobie grzanego piwa, wina lub herbaty z rumem. Jednak niektórzy narciarze już w czasie przerw w szusowaniu „wzmacniają się” grzańcami. Takie zachowanie jest przede wszystkim nieodpowiedzialne, a poza tym może mocno uderzyć po kieszeni. Na stokach stałą kontrolę sprawuje bowiem policja wyposażona w alkomaty oraz GOPR, TOPR, a także gestorzy wyciągów. Za jazdę na nartach lub snowboardzie pod wpływem alkoholu można zapłacić mandat do 500 zł lub grzywnę. Jeśli będzie ona wymierzona przez sąd, może wynieść nawet 5 tysięcy złotych! Kara pieniężna grozi osobom, które będą miały powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi.

Grzańce niekoniecznie na stoku

Takich sytuacji można uniknąć, samodzielnie sprawdzając poziom promili w organizmie. Przed wyjazdem w góry można pobrać na telefon komórkowy darmową aplikację „Sprawdź promile”, którą Kompania Piwowarska udostępniła w ramach programu edukacyjnego propagującego odpowiedzialne spożycie alkoholu. Aplikacja działa jak alkomat w telefonie: wystarczy wprowadzić swoje dane (płeć, wiek, wagę i ilość wypitego alkoholu). Na tej podstawie kalkulator wyliczy przybliżoną ilość promili w naszym organizmie i orientacyjny czas, po którym bezpiecznie możemy wjechać na stok.

Narciarze i snowboardziści często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie może spowodować jazda pod wpływem alkoholu. Czasem zapominają też, że popularne w karczmach rozgrzewające napoje, takie jak grzane piwo lub wino, to również alkohol, który może doprowadzić do ryzykownych zachowań podczas jazdy, także tej na stoku. Aplikacja „Sprawdź promile” przychodzi z pomocą wtedy, kiedy pojawiają się wątpliwości, czy można bezpiecznie przypiąć narty czy deskę – mówi Katarzyna Radecka, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej.

Alkomat w telefonie przyda się również przed powrotem do domu. Jeśli na zakończenie wyjazdu planujemy huczne imprezy pożegnalne, warto pamiętać, żeby odpowiednio wcześniej zakończyć konsumpcję. Wysoki poziom alkoholu we krwi może się bowiem utrzymywać jeszcze długo po spożyciu, a czas jego spalania to kwestia indywidualna, zależna m.in. od płci, wagi ciała, a nawet tego, co w międzyczasie jedliśmy. Aplikacja szybko podpowie, jak długo należy odczekać, żeby móc bezpiecznie usiąść za kółkiem.

 

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl