radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Technika jazdy
Na nartach w dobrym stylu

Wprawdzie jeździć na nartach każdy może…, ale dlaczego by nie robić tego dobrze? Nie trzeba być wytrawnym narciarzem, aby podnosić swoje umiejętności w, coraz częściej organizowanych przez touroperatorów, zimowych szkoleniach

Swoich sił możemy spróbować zarówno w tradycyjnej jeździe na stoku, jak i w slalomie specjalnym, slalomie gigancie, a nawet w tzw. free ride (jeździe poza trasą i w głębokim śniegu).

Zaufaj profesjonalistom

Jeśli wydaje ci się, że jako narciarz opanowałeś już wszystko, czego sam mogłeś się nauczyć – zdecyduj się na specjalne szkolenie pod okiem najlepszych. Warto bowiem, by twoją technikę i styl jazdy ocenili wykwalifikowani instruktorzy. Może się okazać, że do naprawdę dobrej jazdy jeszcze długa droga… Zajęcia w grupach znajdują się w ofertach wielu touroperatorów. Aby wziąć w nich udział wystarczy więc tylko sprzęt (koniecznie kask!)… i dobre chęci.

Największą zaletą tego typu szkoleń jest fakt, że zwykle w ich trakcie twoje wyczyny na stokach są filmowane, a wieczorem – dokładnie analizowane. Nagranie bezlitośnie obnaża popełniane błędy, ale tym samym pozwala zwrócić ci na nie uwagę i skuteczniej je eliminować podczas kolejnych ćwiczeń! To właśnie dlatego w ciągu zaledwie kilku dni możesz zrobić naprawdę duże postępy.

Pamiętaj jednak, że podnoszenie twoich umiejętności zależy nie tylko od talentu, ale i odpowiednich instruktorów. Warto więc zwrócić uwagę, czy posiadają oni odpowiednie kwalifikacje. – Organizator takich szkoleń powinien zadbać o odpowiednią kadrę. To ona bowiem w znacznej mierze ma wpływ na postępy, które zrobimy i na to, co z takich zajęć wyniesiemy – zaznacza Krzysztof Wroński z Wygoda Travel Group. – Dlatego też dla przykładu nasze zajęcia prowadzone są przez doświadczonych instruktorów SITN (Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa) i zawodników, przy współpracy z profesjonalną szkołą narciarstwa Ptak Ski Team.


Jeśli nie odpowiada ci jazda w grupach i lubisz wyzwania – możesz wybrać specjalny typ szkolenia. Do wyboru masz np. te w slalomie specjalnym (trudniejsze), slalomie gigancie (bez kontaktu z ciała narciarza tyczkami) oraz mieszane z elementami szkoleń technicznych (śmig, jazda na muldach, ew. jazda w puchu). Dla największych amatorów białego szaleństwa dostępne są również szkolenia w jeździe pozatrasowej (tzw. free ride).

Warto pamiętać, że wbrew obiegowej opinii sprofilowane szkolenia przeznaczone są dla bardzo szerokiego kręgu odbiorców, a nie tylko dla zawodników i bardzo zaawansowanych narciarzy. Jedynym wymogiem jest kask oraz umiejętności pozwalające na swobodne poruszanie się na nartach. Ponieważ podczas nich nie jeździ się w grupach, nie musisz oglądać się na innych uczestników, możesz skupić się wyłącznie na sobie. Koszty tego typu zajęć też nie są wygórowane. Cena 6-dniowego szkolenia we Włoszech czy Austrii odpowiada mniej więcej 3,5 godzinom jazdy z lokalnym instruktorem.
 

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl