radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Sprzęt i odzież
Z czym, w czym i za ile na stok

Grudzień to czas, kiedy miłośnicy białego szaleństwa zaopatrują się w odzież i specjalistyczny sprzęt

Wybierając się narty nawet po raz pierwszy, czy to samemu czy z całą rodziną, powinniśmy pomyśleć o zakupie odpowiedniego stroju oraz sprzętu narciarskiego. Niestety nie należy on do najtańszych, ale jeśli narciarstwo czy jazda na snowboardzie stanie się naszym hobby, to sprzęt będzie mógł być wielokrotnie wykorzystany. Dobry sprzęt, to także gwarancja bezpieczeństwa na stoku, a na tym  nie warto oszczędzać.
Kiedy kupujemy sprzęt narciarski i snowboardowy?
Jazda na nartach czy snowboardzie to dość popularne w naszym kraju sporty sezonowe i zainteresowanie sprzętem oraz odzieżą tego typu utrzymuje się na wysokim poziomie głównie późną jesienią i zimą. W innym okresie, jeśli mamy szansę skorzystać z dobrodziejstw zagranicznych stoków czy też wyższych partii gór, w większości przypadków korzystamy z wcześniej zakupionego już sprzętu. Zainteresowanie zakupem sprzętu narciarskiego i snowboardowego rośnie także z początkiem kalendarzowego roku, często będącego szczytem sezonu wyprzedaży tego typu produktów. Przezorni mogą też sprytnie poczekać z zakupami do końca sezonu, kiedy to sprzęt narciarski bardzo często mocno tanieje. Są i tacy, którzy jeszcze w okresie letnim zaczynają sprawdzać ceny sprzętu w Internecie, aby nie przepłacić, kiedy nadarzy się dobra okazja. Sprawa wygląda nieco inaczej w sytuacji zakupu tego typu wyposażenia dla dzieci, gdyż może się zdarzyć, że będziemy musieli z roku na rok wymienić choćby jeden wybranych produktów. Oczywiście nie jest tak, że raz zakupiony sprzęt starcza dziecku na całe życie.
Od czego warto zacząć?
Zakupy, które pozwolą nam z radością szusować na stokach narciarskich warto rozpocząć od kupna butów narciarskich lub snowboradowych, głównie dlatego, że będziemy je mogli dopasować od razu do nart czy deski. Jak wynika z listopadowego badania Ceneo.pl wśród 10 najpopularniejszych modeli butów narciarskich i snowboardowych znalazły się produkty marki Salomon, Rossignol, K2 czy LTD, a ich najniższe ceny wahają się w przedziale od 199 do 599zł.

Skoro mamy buty to dopasowujemy do nich  do nich narty. Jeśli mają być one dla dziecka powinny być 10 cm krótsze od jego wzrostu. Zwracajmy uwagę również na ich przeznaczenie, czy zależy nam na nartach zjazdowych czy biegowych. Przyglądając się cenom nart w serwisie  za około 50 zł można nabyć już parę nart zjazdowych dla najmłodszych, a od  249zł zaczynają się ceny nart przeznaczonych przede wszystkim dla starszych, początkujących i średnio-zaawansowanych miłośników narciarstwa, w tym nastolatków. W kwocie około 1500 zł można nabyć już narty, które umożliwią nam pokonywanie zjazdów w sposób komfortowy nawet na nieprzygotowanych trasach. Ponad 2500 zł to koszt nart z wiązaniami, specjalnie skonstruowanych na potrzeby zawodów sportowych, tak aby narciarz z taką samą łatwością mógł wykonywać krótkie i długie skręty.
Średnie ceny desek snowboardowych plasują się w przedziale od ok. 200 do 500 zł. Snowboardziści, w związku z bardziej ekstremalnym stylem jazdy, dodatkowo narażeni są na kontuzje spowodowane dość częstymi wywrotkami, dlatego też warto w ich przypadku zainwestować w kaski i ochraniacze. Już od 49 zł możemy kupić kask dla dziecka spełniający wszystkie standardy bezpieczeństwa, natomiast prawie 600zł może kosztować kask zaprojektowany z myślą o jeździe typu freeskia, ekstremalnej forma jazdy, w której korzysta się ze specjalnych skoczni i przeszkód. Warto także pomyśleć o zakupie kijków. Aby móc komfortowo korzystać z uroków stoków niezwykle przydatne mogą okazać się specjalnie dostosowane do uprawiania tego typu sportu kurtki oraz spodnie narciarskie i snowboardowe.  Zakup kurtki narciarskiej dla osoby dorosłej do wydatek ok. 300 zł, choć zdarzają się i dużo tańsze w cenie od ok. 100 zł. Specjalne spodnie narciarskie damskie lub męskie można kupić już za cenę 59zł, Komplet narciarski dla dziecka to wydatek od 1 000 zł w górę w zależności od ilości zakupywanych rzeczy, w przypadku dorosłej osoby może sięgać nawet 5000 zł.
Jaki producent najpopularniejszy wśród nart i desek?
Wielu doświadczonych narciarzy zwraca uwagę na to, że najlepiej nie kupować tego typu sprzętu w zwykłych sklepach czy supermarketach, tylko kupić w sklepie specjalistycznym. Jeżeli chcemy oszczędzić, warto tego typu zakupów dokonać przez Internet, również dlatego, że w sklepach internetowych mamy do wyboru bardzo dużo produktów w jednym miejscu, w tym szczególnie dużo rodzajów akcesoriów do sprzętów zimowych czy odzieży zimowej. Przykładowo w Ceneo.pl można znaleźć ponad 3700 modeli nart (w tym zjazdowych i biegowych) oraz prawie 1900 modeli desek snowboardowych, jak i można sprawdzić ceny ponad 1800 rodzajów butów narciarskich i nieco ponad 660 butów snowboardowych. W listopadzie tego roku przygotowało zestawienie najpopularniejszych producentów nart i desek snowboardowych z jesieni 2011 i 2012 roku. Spośród porównywanych w zeszłym roku, najczęściej wybieranym nartami były te od Rossignola.  Co ciekawe, przy porównywaniu tego samego okresu okazało się, że szala popularności producentów nart przesunęła się w kierunku Fischera, który w 2011 był na drugim miejscu. Równocześnie produkty marki Blizzard i Atomic stają się coraz popularniejsze wśród kupujących przez internet. Narty tych austriackich producentów wybierane były przez grupę od 13-16% odwiedzających. Przyglądając się bliżej popularności producentów desek snowboardowych można zauważyć, że wśród grupy dwóch liderów pozostają Rossignol i Head. Co interesujące, wśród producentów desek snowboardowych jesienią 2011 marka K2 plasowała się na drugiej pozycji (16%), a w tym roku jest już na 5 pozycji (8%).

 

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl