radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Sprzęt i odzież
Wybierasz się w góry? Wybierz odpowiedni stój!

Nie ważne Czy zamierzasz szusować na nartach, snowboardzie, czy planujesz górskie wycieczki, warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież, która ochroni przed zimnem, wiatrem i wilgocią

Moda lubi zmiany...

Czy wybierzesz kombinezon, czy stój dwuczęściowy na narty lub snowboard jest to dylemat zupełnie drugorzędny, moda jest zmienna i tak naprawdę niezależnie od obowiązującego dress codu: fasonów i kolorów na stoku liczy się przede wszystkim wygoda i funkcjonalność stroju.

Stój narciarski składa się zazwyczaj z dwóch części - dopasowanej góry (kurtki) i dosyć wąskich spodni rozszerzających się ku dołowi lub kombinezonu, którzy zastępuje spodnie i kurtkę.

Strój snowboardowy to zazwyczaj luźna, dłuższa kurtka oraz proste spodnie, mogą być luźniejsze. Obowiązujący modowy bon ton zakłada, że strój snowboardowy może być używany także na narty, lecz nigdy odwrotnie.

Na co warto zwracać uwagę podczas doboru i kupna stroju?

Metki – nie tylko kolor fason i trendy są ważne, ale to z czego i jak wykonana jest kurtka oraz spodnie. Na metkach należy szukać informacji przed wszystkim o membranie, jaka została zastosowana w kurtce czy spodniach. Jej zastosowanie ma chronić nas przed wilgocią i zapewnić oddychanie i termoregulację. Dobra kurtka na stoku powinna zatem odprowadzać wilgoć- pot w postaci pary na zewnątrz, ale nie przepuszczać wilgoci i chłodu. W wielu modelach istnieją także specjalne wywietrzniki, które zapewniają odpowiednią regulację ciepła.

Najbardziej sprawdzone membrany, których warto poszukiwać na metkach to Cordura, Dermizax,Gore-Tex, Sympatex czy Solar-alfa lub Hydrotex.

Detale

Warto zwracać uwagę na szczegóły, ułatwiające poruszanie na stoku: jak kieszonki na ski-pass, podklejane szwy w newralgicznych miejscach, na kapturze i ramionach – dzięki czemu kurtka nie będzie przemakać, dodatkowym atutem jest także specjalny system informowania o człowieku pod śniegiem (płytka wszyta w element kurtki, wysyłająca sygnały), który w razie zasypania lawinowego pomaga szybko reagować służbom ratowniczym.

Technologia Softshell zamiast trójwarstwowych części kurtki

Softshell to technologia, która w odzieży outdorowej, zapewnia maksymalną swobodę ruchu, dzięki miękkim materiałom z elastycznych włókien (ciepłego wykończenia polarowego, oraz śliskiej powierzchni na zewnątrz). Kurtka z systemem sofshell jest dobrą alternatywą dla kilkuwarstwowych tradycyjnych kurtek narciarskich, w warunkach łagodnego klimatu.

Dość ważnym elementem stroju jest bielizna termoaktywna, zdecydowanie lepiej chroni przed zimnem i z powodzeniem zastępuje tradycyjną, bawełnianą. Bielizna, którą zwykle nosimy pod ubraniem chronionym membraną, niestety ogranicza jej funkcjonalność, bielizna termoaktywna z systemem dwuwarstwowym (od bielizny osobistej po bluzki, kalesony i skarpety), pracuje z ciałem i najlepiej oddaje wilgoć, zatrzymując ciepło i odpowiednią temperaturę ciała.

Dodatkowych udogodnieniem i jest specjalne włókno, tzw. srebrna nić, która ma działanie bakteriobójcze oraz niwelujące zapach potu.

Dobrym uzupełniłem jest także polar, który zapewnia oddychanie ciała pomiędzy bielizną a kurtką.

Ważnym wykończaniem stroju są także:

Czapki, kominy, opaski – najlepiej, by były również wykonane z tkanin termoaktywnych
Rękawiczki – wygodne, nieprzemakalne i wykończone oddychającym wnętrzem
Gogle – chroniące oczy przed słońcem, mrozem i śniegiem na stoku ( najlepiej z systemem wentylacyjnym i antyodblaskowym)
Kask - zwłaszcza ważny dla dzieci do lat 16.

Buty

Narciarskie powinny być oczywiście nieco większe niż tradycyjny rozmiar buta. Wnętrze butów, czyli wkład, powinien również spełniać wymogi odpowiedniego dopasowania do stopy, tak by chronić ją przed urazami i obiciami. Prawidłowo dobrane buty (wraz ze skarpetą narciarską, nie zwykłą!) nie mogą uciskać, gdyż wtedy zmienia się ciśnienie krwi w stopie, powodując ograniczenie ruchów mięśni.

Dobre buty powinny mieć system zmiany trybu użytkowania. Podczas chodzenia bez nart buty muszą mieć większą elastyczność podczas wykonywania kroków. Warto poświęcić czas na znalezienie odpowiednich butów i nie spieszyć się z decyzją. Wygoda i komfort stopy w butach gwarantuje prawidłową jazdę i pomaga unikać kontuzji.

Buty górskie

Przydadzą się tuż po nartach lub tym, którzy zamiast wycieczek na stok wolą piesze wędrówki. Prócz sprzętu górskiego i stroju narciarskiego, który może być wykorzystany także na szlaku, warto pomyśleć o wygodnym, górskim obuwiu. Chroni ono stopę przed zimnem, ale także zapewnia komfort chodzenia na trudnych, górzystych, czy oblodzonych płaszczyznach.

Dobre buty górskie powinny składać się z membrany izolacyjnej przed chłodem i wilgocią, w górach niezależnie od pory roku, deszcz i śnieg, są największym utrapieniem podczas wędrówki. Prócz odpowiedniego dopasowania i wkładek termoaktywnych warto sprawdzić, czy byty mają system antypoślizgowy, podczas górskich wycieczek o wypadek na śliskiej i mokrej skale nie trudno. Prócz stopy chronione powinny być kostki, których skręcenia bywają częstymi przypadłościami górskich piechurów.


 

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl