radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Sprzęt i odzież
Snowboardowe ochraniacze

Snowboard staje się coraz bardziej popularną dyscypliną zimową. Jego popularność dorównuje narciarstwu. Osoby, które go uprawiają są narażone na urazy. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, aby kontuzje nie przeszkodziły nam w zimowym szaleństwie

Każdy miłośnik snowboardu, nieważne czy początkujący, czy zaawansowany, powinien stosować ochraniacze. Zbyt duża ilość ochraniaczy ogranicza nasze ruchy podczas jazdy, ale właściwy dobór odzieży ochronnej jest bardzo istotny w ochronie przed kontuzjami.

Aby chronić głowę, najlepszy jest kask. To jedyna ochrona głowy podczas upadków, chronią przed ewentualnym wstrząśnieniem mózgu czy poważniejszym urazem pęknięcia czaszki. Obecnie wykonywane kaski są lekkie i estetyczne. Mnogość wzorów i kolorów zachęca do korzystania z tego typu ochrony głowy. Wybierając kask należy przede wszystkim pamiętać, że ma on spełniać funkcje ochronne, a nie estetyczne. Do uprawiania snowboardu nadają się również kaski narciarskie. Kask spełnia wówczas swoją rolę, gdy jest dopasowany do głowy. Powinien leżeć centralnie na głowie, założony tak, aby chronić czoło. Profesjonaliści powinni zainwestować w kask integralny, chroniący również twarz, posiadający tak zwaną szczękę.

Kolejną najważniejszą i najbardziej wrażliwą na urazy częścią ciała jest kręgosłup. Dobrze jest go odpowiednio chronić, nieważne czy jesteśmy profesjonalistami czy amatorami. Pomocny w ochronie kręgosłupa jest tak zwany żółwik. Jest to specjalna plastikowa skorupa naszyta na kamizelkę lub bluzę zapinaną z przodu na zamek. Nie jest on w stanie zapewnić ochrony szyjnego odcinka kręgosłupa, który jest najbardziej poddany na urazy.

Do najczęstszych urazów podczas jazdy na snowboardzie należą kontuzje dłoni. Są to najczęściej zwichnięcia lub złamania nadgarstków. Dobrze jest więc zaopatrzyć się w ochraniacze na nadgarstki, które powinny stanowić podstawowe wyposażenie podczas uprawiania tego sportu. Mogą one stanowić element rękawic lub być osobnym wyposażeniem. Najprostszym ochraniaczem jest szeroka taśma z usztywnionego materiału, którą ciasno opinamy nadgarstek. Dla profesjonalistów polecane są ochraniacze, które posiadają plastikowe nakładki na nadgarstek, wkładki uniemożliwiające wyłamanie kciuka, a nawet chroniące wewnętrzną część dłoni. Dobrze jest również chronić łokcie za pomocą nałokietników. Zabezpieczają staw łokciowy przed uszkodzeniami.

Bardzo często różnym urazom ulegają kolana. Kontuzje odnoszą najczęściej snowboardziści, którzy preferują ekstremalne odmiany tego sportu. Ochraniacze są najczęściej przystosowane do zakładania ich pod spodnie. Skutecznie zabezpieczają przed stłuczeniami. Nakolanniki charakteryzują się miękkim wnętrzem oraz twardą zewnętrzną skorupą wykonaną z twardego tworzywa. Doskonale dostosowują się do kształtu kolana. Mogą stanowić doskonałe zabezpieczenie przed upadkami oraz zimnem i wilgocią.

Początkujący snowboardziści powinni zabezpieczyć się przed twardym lądowaniem, poprzez zaopatrzenie się w specjalne spodenki, które chronią kość ogonową. To najbardziej praktyczny ochraniacz, stosowany nie tylko przez początkujących miłośników jednej deski, ale również przez zaawansowanych snowboardzistów. Podstawową funkcją tych spodenek jest ochrona kości ogonowej, ud i bioder. Górną część ud, pośladki oraz kość ogonową doskonale zabezpieczają piankowe ochraniacze naszyte na elastyczne spodenki.

Wybierając ochraniacze musimy pamiętać, że przede wszystkim mają nas chronić. Nie powinniśmy kierować się panującą modą czy estetycznym wyglądem. Ochraniacz ma wyglądać nie tylko ładnie, ale przede wszystkim ma zapewnić nam bezpieczeństwo. Dbanie o własne bezpieczeństwo jest z całą pewnością najważniejsze.

Oczywiście powyższy tekst nie sprawi, że na stokach pojawią się zbrojni rycerze, którzy zamiast koni dosiadają desek snowboardowych. Ma on tylko zmusić do refleksji czy mknąc z dużą szybkością po stokach nie narażam własnego ciała na urazy i kontuzje. W końcu zdrowie mamy tylko jedno i warto o nie dbać.

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl