radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Sprzęt i odzież
Rękawice narciarskie

W czasie zimowego szaleństwa najbardziej marzną – nosy i ...dłonie. Powodowane jest to spowodowane stosunkowo niskim ukrwieniem tych części ciała. Zanim wybierzesz się w góry warto pomyśleć o dobrych rękawicach – nie tylko narciarskich

Pierwsze rękawice były robione na drutach, dziergane z owczej wełny. Od tamtych czasów zmieniło się bardzo wiele. Sportowe rękawice zimowe dzielone są na: męskie, damskie (np. z futrzanymi obszyciami), dziecięce, dla amatorów i sportowców wyczynowych. Osobno dostępne są rękawice dla narciarzy i snowboarderów. Na rynku dostępny jest szeroki wybór kolorów, wzorów i połączeń materiałowych, także każdy może wyglądać modnie na stoku.

Jakie rękawice zabrać na narty?
Obecnie dobrze dobrane rękawice muszą spełniać następne warunki:

  • wygodne,
  • dopasowane, ale nie za małe (zamki regulujące),
  • nieprzemakalne (materiał typu gore-tex), wiatroszczelne (tzw „ windstopper-owe”),
  • wzmocniona strona chwytna dłoni,
  • zaopatrzone w ściągacze i zapięcie pary rękawic.

Standardowe modele rękawic zrobione są z tzw. shell-poliestru, który przeciwdziała przenikaniu wody do środka, oraz oddychającego softshellu. Wiodący producenci sprzętu i odzieży śniegowej mają indywidualne, opatentowane nazwy specjalistycznych, wytrzymałych materiałów.
Bardziej zaawansowane modele posiadają: antypoślizgowe wstawki, wzmocnienia chroniące przed mechanicznym ścieraniem, specjalne tkaniny niestoperowany wierzchniej strony pozwalając na utrzymanie ciepła, czy odblaskowe elementy przeznaczone do nocnych zjazdów. Niektóre rękawice posiadają, także, wszytą irchę do przecierania zaparowanych gogli (tzw. „wycieraczka”). Niezwykle praktyczne okazują się być: podwójne ściągacze, ekstra mankiety, chroniące przed śniegiem i kieszonki.

Obecnie występuje wiele modeli. Modne są nie tylko z pięcioma palcami, ale również z jednym, wybierane szczególnie przez snowboardzistów. Większość jest wyposażona również w wewnętrzne dodatkowe rękawiczki polarowe, które pozwalają na utrzymanie ciepła, w czasie zimowego szaleństwa na stokach.

Przy wyborze rękawic należy pamiętać, że jeździmy w nich w każdych warunkach, a więc mają być nie tylko zewnętrznie efektowne, ale również mają chronić przed zimnem i urazami.

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl