radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Sprzęt i odzież
Ochrona dla ekstremistów, czyli bezpiecznie na rampie

Snowboard, narciarstwo ekstremalne czy skialpinizm, to sporty o podwyższonym stopniu ryzyka. Dynamiczna jazda na desce przyspiesza bicie serca, a wykonywanie szalonych ewolucji jest źródłem niezapomnianych wrażeń i emocji. Jednak aby czerpać z zimowego szaleństwa maksymalną przyjemność, nie można zapomnieć o bezpieczeństwie

Po pierwsze - gogle

Bezpieczne narciarstwo zaczyna się nie na stoku, lecz w sklepie, gdy wybieramy sprzęt oraz odzież. Gogle i kask ochronny, to jedne z bardziej istotnych elementów wyposażenia . W górach energia światła jest niezwykle silna, przez co znacznie utrudnione jest widzenie. Śnieg, lód i chmury, to powierzchnie odbijające światło, dlatego gdy dociera ono do naszych oczu, jest bardzo intensywne i zmniejsza ostrość widzenia. W takich warunkach atmosferycznych bez gogli ani rusz. Są one niezbędne również, gdy pada śnieg, co powoduje odruch zamykania oczu podczas jazdy.

Kaski dla otwartych głów

Ekstremalne warunki oraz sytuacje, to codzienność na stoku. Zapewnienie sobie bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych powinno być priorytetem dla każdego narciarza i snowboardzisty. Ochronę przed wszelkimi obrażeniami głowy zapewni kask. Skuteczność narciarskich kasków zbadał neurochirurg z Denver - dr Stewart Levy. Wyniki swoich badań opublikował w pracy „Analiza urazów głowy wśród narciarzy i snowboardzistów". Przebadał ponad 400 przypadków narciarzy, którzy trafili do centrum ratunkowego InterMountain Neurosurgery and Neuroscience w Denver z urazami głowy. Jedynie 5 na 400 osób trafiło tam z urazami głowy, mimo używania kasków ochronnych. Proporcje te w obrazowy sposób pokazują, jak bardzo zwiększa się bezpieczeństwo uprawiania sportów zimowych, gdy chronimy głowę kaskiem. Niezwykle istotnym jest również fakt, że urazy osób używających kasków ochronnych były zdecydowanie lżejsze niż narciarzy nie korzystających ze sprzętu ochronnego. Wśród przebadanych przez dr Levy wypadków na stoku, 69 proc. osób doznała lekkich obrażeń głowy, 15 proc., to ciężkie urazy, a 4 proc. to wypadki śmiertelne.

Jak widać – warto nosić kask i warto w ten sposób chronić swoją głowę przed urazami. Kaski marki Carrera są odporne na wstrząsy, temperaturę i gwarantują pełen komfort, dzięki znajdującemu się wewnątrz materiałowi wchłaniającemu wilgoć. Zastosowanie zaawansowanych technologii, systemu wentylacji, czy systemu regulacji rozmiaru gwarantują doskonałą wygodę użytkowania. Kask zapewnia bezpieczeństwo, ciepło i komfort podczas jazdy. Nie rezygnuj z tego!

Ale jazda! Czyli bezpieczeństwo w liczbach

Slob Air, Backside 180 czy Frontside Air, to tylko kilka przykładowych powietrznych ewolucji których wykonywanie daje niesamowitą satysfakcję każdemu snowboardziście. Half-pipe, popularnie zwana rampą daje dodatkowe możliwości fanom ekstremalnych emocji. Czasem patrząc jak wykonują poszczególne triki, odnosimy wrażenie, że za nic mają prawo grawitacji. Taki ekstremalny styl uprawiania sportów zimowych wymaga szczególnego zadbania o kwestię bezpieczeństwa. Światowe tendencje wyraźnie wskazują na wzrost świadomości dotyczącej konieczności używania kasków ochronnych podczas uprawiania sportów zimowych. Z badań demograficznych przeprowadzonych przez NSAA w sezonie zimowym 2008/2009 wynika, że używanie kasków przez narciarzy i snowboardzistów w Stanach Zjednoczonych wzrosło w stosunku do lat 2002/2003 z 25 do 48 proc. Jednak na uwagę zasługuje fakt, że tylko 32 proc. osób korzystających z kasków, to dorośli a aż 77 proc., stanowią dzieci poniżej 9 roku życia. Jak jest w Polsce? Od lutego 2010 roku obowiązuje zaostrzone prawo nakazujące używania kasków podczas jazdy na nartach lub snowboardzie przez dzieci poniżej 15 roku życia. Niestety, wciąż większość z nas niechętnie dba o swoje bezpieczeństwo traktując kaski ochronne jak zło konieczne. Marka Carrera dokłada wszelkich starań, aby kaski z jednej strony zapewniały maksymalny poziom bezpieczeństwa, a z drugiej komfortu, zachęcając równocześnie do rozsądnego pobytu na stokach.
 

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl