radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Sprzęt i odzież
Jak odpowiednio dopasować sprzęt sportowy

Bez względu na to, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym narciarzem, czy szusujesz po stokach raz do roku – pamiętaj – najważniejsze, to dobrze dobrać sprzęt sportowy. Jak zatem wybrać sprzęt odpowiadający naszej budowie i umiejętnościom?

Większość początkowych narciarzy sądzi, że do nauki nie są potrzebne dobrej jakości narty. Nic bardziej mylnego. Używanie nieodpowiednich nart nie tylko utrudni naukę, ale może również całkowicie zniechęcić do uprawiania sportów zimowych.
Narty
Podstawowa zasada przy dobieraniu nart jest taka, że powinny być one około 15 cm krótsze od wzrostu osoby, która będzie ich używała. I tak np. sportowiec o wzroście 180 cm powinien wybrać nartę o długości ok. 160-165 cm. Im dłuższa narta tym trudniej nią manewrować, ale jest też zarazem szybsza i lepiej trzyma się krawędzi. Dlatego też osoby, które jeżdżą zawodowo, wybierają modele dłuższe od ich wzrostu. Narty różnią się od siebie także konstrukcją, a co za tym idzie – wymagają konkretnych umiejętności.

Równie ważne są zastosowane przy produkcji nart technologie. Im jest ich więcej, i im bardziej są one zaawansowane, tym narta pewniej zachowuje się podczas jazdy.
Buty
Buty narciarskie to drugi najważniejszy element wyposażenia narciarza. Źle dobrane, mogą sprawić nie tylko ból, ale także przyczynić się do wady stopy czy nawet groźnego dla zdrowia urazu. But narciarski składa się z dwóch części: zewnętrznej i wewnętrznej, zwanej potocznie kapciem. Zewnętrza część ma za zadanie m.in usztywnić stopę i dobrze przenosić siłę narciarza na nartę. Część wewnętrzna odpowiada za prawidłowe ułożenie stopy. Najlepszą metodą dopasowania buta jest po prostu jego przymierzanie. Po zaciśnięciu klamr, stopa musi stać sztywno – nie może mieć dużo luzu. Należy też pamiętać, aby po włożeniu ustawić się w pozycji w jakiej zjeżdżamy i dopiero wtedy ustalić, czy but spełnia swoje zadanie.


 

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl