radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Sprzęt i odzież
Jak dobrać odpowiednią długość nart?

Zasady doboru długości nart zmieniają się wraz ze zmianą techniki narciarskiej – pojawienie się nart karwingowych spowodowało skrócenie długości nart na których jeździmy

Istnieje wiele „reguł” odpowiedniej długości nart, zazwyczaj bardzo zgrubnych, niemniej czasami przydatnych.

Narciarze-eksperci jeżdżą na nartach sięgających ich czoła, średniozaawansowani sięgających nosa a początkujący brody. Im krótsze narty, tym łatwiej na nich skręcać; jednocześnie są mniej stabilne przy większych prędkościach i na twardych stokach. Narty dłuższe są trudniejsze do skręcania ale bardziej stabilne w trudnych warunkach.

Odnoszenie długości nart do wzrostu narciarza ma sens przy założeniu typowej budowy ciała. Narciarze bardzo szczupli lub wręcz przeciwnie o masywnej budowie ciała powinni raczej dobierać długość nart w zależności od wagi ciała. Odpowiednie przeliczenie wygląda następująco:

Waga (w kg) od długość nart do długość nart
50 56 145
57 62 150
63 67 155
68 74 160
75 81 165
82 i więcej   170


Wybór odpowiednich dla nas nart to z jednej strony pozornie skomplikowany proces, z drugiej bogactwo możliwości, które oferują nam sklepy narciarskie i wypożyczalnie sprzętu zimowego, daje pewność, że w końcu znajdziemy idealną dla nas parę. Jest to tylko kwestia czasu… no i pieniędzy.

Andrzej Peszek
Tekst pochodzi z książek wydawnictwa landie.pl
www.wydawnictwolandie.pl
 

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl