radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Sprzęt i odzież
Czas na narty! Jak dobrać sprzęt?

Jesień w pełni, ale amatorzy białego szaleństwa już teraz zaczynają rozglądać się za ofertami wyjazdów. Jak wybrać odpowiedni sprzęt, czym kierować się przy zakupie nart, a czym przy wyborze butów? O czym warto pamiętać i czego się wystrzegać?

Jak dobrać odpowiednie dla nas narty?

Sklepy ze sportowym sprzętem roją się od kolorowych nart, kasków, kijków, kurtek, spodni i innych gadżetów narciarskich. Osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z narciarstwem ma spory dylemat. Jest też narażona na doradztwo obsługi sklepu (często niekompetentnej, nastawionej na sprzedanie towaru). Po decyzji o rozpoczęciu nauki jazdy na nartach, warto skierować swoje kroki do specjalistycznego sklepu narciarskiego, najlepiej w asyście znajomego doświadczonego narciarza.

Dobór nart zależy od wielu czynników np. przygotowanie fizyczne, waga, wzrost, dynamika jazdy  i tempo w jakim robimy postępy. Na początek warto skorzystać jest z wypożyczalni sprzętu,  by popróbować różnych rodzajów nart, modeli i firm.
„Pierwsze narty” powinny być łatwe w prowadzeniu, o mniejszej sztywności i promieniu skrętu około 13-16m. Dla osób, które zrobiły już postępy i chcą jeździć nieco bardziej dynamicznie narty powinny być wyższe. Kobiety powinny mieć narty o długości 155 - 160cm, są stabilniejsze podczas szybszej jazdy i dają poczucie bezpieczeństwa bez utrudnień w skrętach. Mężczyżni mogą dobrać narty na swój wzrost lub nieco większe.

„Dzieci od trzeciego roku życia powinny jeżdzić na najkrótszych nartach jakie będą dostępne. Dla starszych dzieci najlepszym rozwiązaniem będą narty 10 cm krótsze od wzrostu, zaś dla dzieci jeżdżących można dobrać nieco dłuższe, ale nie przekraczające ich wzrostu” – mówi Maciej Kołodziejczyk, instruktor RASC Republic.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów, wiązań i kijków?

Osoby początkujące i średnio zaawansowane w jeździe na nartach przy doborze butów powinny kierować sie przede wszystkim tym, żeby były wygodne. W sklepie najlepiej jest założyć skarpetę narciarską i w ten sposób mierzyć. Odpowiednio dopasowane buty są bardzo ważne, ponieważ to co dzieje się z nartą jest bezpośrednio przełożeniem pracy naszej stopy właśnie w bucie. Jeśli jest luz, to dużo ciężej się steruje i skręca. Stopa, a szczególnie pięta nie ma prawa ruszać się w bucie. Palce powinny mieć niewielką swobodę ruchu. Ważną rzeczą są także klamry. Regulacja i dopasowanie buta do nogi jest bardziej precyzyjne właśnie dzięki nim.

Wiązanie łączy but z nartą. Pośredniczy w przenoszeniu wszelkich ruchów bezpośrednio do narty. Muszą być one dobrze dopasowane i wyregulowane. „ Regulacja polega na ustawieniu śrubokrętem odpowiedniej siły wypięcia. Siłę wypięcia zaś dostosowuje się do swojej wagi, umiejętności, a przede wszystkim do stylu jazdy. Jeżeli jeździmy łagodnie, siła wypięcia nie musi być duża. Ustawienia wiązań - przykręcenie ich do nart oraz dopasowanie do buta, pozostawmy serwisom” – radzi Maciej Kołodziejczyk.

Kijki narciarskie muszą być lekkie, sprężyste i wytrzymałe.  Dobrze dobrany kijek tworzy z naszym ramieniem i przedramieniem kąt prosty po wbiciu go w śnieg. Jak to sprawdzić będąc w sklepie? Wystarczy złapać kijek pod rączką.

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl