radomski portal informacyjny
Przypomnij hasło Rejestracja
  STRONA GŁÓWNA » Sporty Zimowe » Ośrodki narciarskie
Gdzie na narty dla początkujących?

2013-01-09 14:58:04

Czy jako początkujący narciarz musisz ograniczać się tylko do tzw. „oślich łączek”? Na szczęście nie. Masz do wyboru wiele stoków, a wśród nich największe europejskie klasyki i obiekty westchnień narciarzy. Jeśli myślisz nad tym, gdzie wybrać się na narty dla początkujących, to warto poznać najciekawsze ośrodki białego szaleństwa przeznaczone dla osób zaczynających swoją przygodę z narciarstwem Pełen wachlarz opcji

Wbrew pozorom wyjazdy na narty dla początkujących nie odbywają się tylko w kierunku łagodnych stoków w Polsce, które przeżywają tak duże oblężenie, że trudno chociażby o spokojną jazdę pod okiem instruktora. – To, że dopiero poznajemy jazdę na nartach czy snowboardzie wcale nie znaczy, że powinniśmy zapomnieć o prestiżowych kurortach alpejskich, które odwiedzają największe sławy zimowych sportów – mówi Robert Ochwat z Biura Podróży Olimp. Wszystkie oferty wyjazdów narciarskich zawierają zazwyczaj dokładny opis oraz charakterystykę stoków. Znajdziemy tam między innymi informacje nie tylko o długości tras narciarskich oraz rodzajach jazdy, którą można na nich uprawiać, ale przede wszystkim o tym jaki poziom trudności reprezentują.

Czym kierować się przy wyborze celu podróży?

– Na pewno musimy realnie ocenić swoje możliwości i umiejętności jazdy na nartach czy snowboardzie. Przeglądając oferty sprawdźmy czy dany region oferuje trasy oznaczone kolorem zielonym. To międzynarodowy kod określający trasy i obiekty przeznaczone dla początkujących narciarzy – zwraca uwagę Józef Bilski z Tatrzańskiej Grupy GOPR.

Jeśli wyjeżdżamy z małymi dziećmi warto również sprawdzić czy ośrodek, do którego się wybieramy lub pobliskie stoki oferują przedszkola narciarskie. To może być nie lada gratka dla maluchów. W alpejskich ośrodkach narciarskich dość powszechną praktyką jest wydzielanie dużych obszarów na stokach, które przeznaczone są tylko dla początkujących narciarzy oraz dla szkółek narciarskich, gdzie każdy pod okiem profesjonalnego instruktora może doskonalić swoje umiejętności.

Nie dziwmy się również temu, że przeglądając oferty biur podróży znajdujemy informacje o trasach dla początkujących narciarzy zlokalizowanych na wysokości kilku tysięcy metrów. – Trasy dla początkujących charakteryzują się przede wszystkim łagodnym ukształtowaniem terenu oraz dużą szerokością. To wszystko powoduje, że nie powinniśmy rozwijać na nich dużej prędkości. Jednak pamiętajmy, aby zwłaszcza dzieci podczas całego pobytu na stoku miały odpowiednie ochraniacze i kask. Bez względu na to, jakie przepisy obowiązują w danym kraju – dodaje Józef Bilski. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego nie bez powodu jedną z pierwszych rzeczy, której nauczy nas instruktor, będzie prawidłowe upadanie na nartach.

Na początek Mleczna Droga

Bardzo często jednym z pierwszych celów podróży początkujących narciarzy jest Via Lattea (Droga Mleczna) we Włoszech. Ośrodek ten należy do największych w Europie i na świecie. Jeśli szukamy odpowiedniej lokalizacji na wyjazd na narty dla początkujących, to Via Lattea jest jedną z lepszych opcji. – Łącznie znajduje się tutaj ponad 400 kilometrów tras o różnym poziomie trudności. Wszystkie oferują olbrzymie zaśnieżone obszary z pięknymi widokami. 130 kilometrów tras wchodzących w skład Drogi Mlecznej to nartostrady sztucznie naśnieżane – dodaje Robert Ochwat z Biura Podróży Olimp. Via Latteę tworzy łącznie 5 stacji narciarskich, w tym Montegenevre, która znajduje się na terytorium Francji. Warto również przypomnieć, że to właśnie na trasach Via Lattei odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2006 roku.

Specjalne trasy dla dzieci i zapierające dech w piersiach widoki

Początkujący narciarze, ale także dzieci i rodziny, znajdą wymarzone warunki do uprawiania narciarstwa w Passo Resia. To rozległy region z nartostradami o różnym stopniu trudności znajdujący się na styku Austrii, Włoch i Szwajcarii. Można tutaj korzystać z doskonale przygotowanych 177 kilometrów tras pokrytych białym puchem. Piękne widoki i specjalne trasy dla dzieci i rodzin są dodatkowym magnesem.

Chcesz mieć blisko na stok?

Każdy początkujący miłośnik białego szaleństwa zastanawiający się nad tym, gdzie pojechać na narty, nie chce tracić dużo czasu na dojazd z hotelu czy pensjonatu na stok. Idealnym wyborem w takiej sytuacji będzie włoska stacja narciarska Monecapione. Znajdziemy tutaj trasy odpowiednie dla początkujących i średnio-zaawansowanych. Wszystkie są wyposażone w urządzenia do sztucznego naśnieżania. Blisko stoków znajdują się apartamenty i hotele dla turystów. Do dyspozycji jest także centrum handlowe, restauracje i Alpiaz, czyli znana dyskoteka.

Tam, gdzie trenują mistrzowie

Jeśli interesujesz się jazdą na snowboardzie, możesz zacząć swoją naukę tam, gdzie trenują uczestnicy Światowego Festiwalu Snowboardu. Les Deux Alpes to francuski region narciarski znajdujący się na jednym z największych lodowców na starym kontynencie. Znajdziemy tutaj snow park dla snowboardzistów oraz ponad dwieście kilometrów tras również dla początkujących. Jeśli dodamy do tego nowoczesną infrastrukturę na stokach oraz bogatą ofertę rozrywkową i gastronomiczną, to nie ma lepszego miejsca na stawianie pierwszych kroków w narciarstwie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Warto dodać, że jest to największy obszar w Europie, który został przystosowany do jazdy na lodowcu.

Dolomity idealne dla początkujących

Szukając dobrej lokalizacji dla osób, które dopiero oswajają się z jazdą na nartach, powinniśmy również wspomnieć o największej stacji narciarskiej we Włoszech, czyli Sella Ronda. Oprócz tras dla wymagających i doświadczonych narciarzy znajdziemy tutaj kilka śnieżnych placów zabaw. – Takie miejsca są specjalnie przystosowane dla początkujących narciarzy. Na przykład zamiast zwykłych wyciągów oferują ruchome chodniki ułatwiające przemieszczanie się osobom nieobeznanym jeszcze z wyciągiem na stoku – podkreśla Robert Ochwat z Biura Podróży Olimp. Sella Ronda oferuje również kilka snow parków do jazdy na desce.

Zapomnij o tłoku

Gdzie wybrać się na narty dla początkujących? Odpowiedź jest prosta – tam gdzie w ciszy i spokoju będziemy mogli doskonalić swoje umiejętności i poznawać tajniki tego wymagającego, ale i przynoszącego niezwykłą przyjemność sportu. Wszystkie przedstawione propozycje to lokalizacje oferujące trasy i snow parki przeznaczone specjalnie dla początkujących i dzieci. W komfortowych warunkach można tam zdobywać wiedzę potrzebną do bezpiecznej jazdy na nartach czy snow boardzie. Jak się okazuje – również osoby uczące się jazdy na nartach mogą przebierać w ofertach ciekawych, urokliwych i malowniczych miejsc.

 

inne artykuły z działu:
Filmy Instruktażowe
Zobacz Prognoze Pogody
Pogoda w Zakopanem
Ośrodki Narciarskie
Szczęśliwice, Warszawa, mazowieckie
Dla początkujących i zaawansowanych - Górka Szczęśliwicka zaprasza amatorów narciarstwa
Soszów (śląskie, Wisła)
Stacja Narciarska Soszów w Wiśle to ośrodek narciarski położony w pobliżu Wisły (w prostej linii ok. 4 km na zachód od centrum miasta) w Beskidzie Śląskim na północno-wschodnim zboczu Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m).

Copyright © 2013 serwis : narta.pl Projekt i wykonanie: Interactive Fit.pl